Obec Baráčníků Rumburk-Podhájí

Publikováno: 20.10.2017 Autor: Jelínek ml. Jiří

Obec Baráčníků Rumburk-Podhájí

Název: Obec Baráčníků Rumburk-Podhájí
Adresa: Lesní ul., 408 01 Rumburk
IČ: 63154838
Email: Kocmanová Kateřina: kockate(zavinac)seznam.cz
Více na: www.countryruksak.cz


Prohlédněte si fotogalerii zde.


Obec „Baráčníci Rumburk-Podhájí" vznikla v roce 1992. Hlavním důvodem vzniku této obce bylo to, že zde v letech minulých bylo sídlo tzv. Občanských výborů, které byly po roce 1989 zrušeny, ale my jsme byli zvyklí se zde scházet nejen při brigádách, ale i při různých společenských akcích jak pro děti, tak i pro dospělé. A tak abychom o toto zařízení nepřišli (byl vyvíjen tlak, aby se barák opustil) dozvěděli jsme se, že existují „baráčníci". Po vyřízení různých náleži- tostí o ustavení obce došlo dne 8. srpna 1992 ke vzniku „Obce baráčnické" i v Rumburku. Patříme k V. župě Václava Budovce z Budova se sídlem v Mladé Boleslavi.


Jak vznikl název „Baráčníci?"


Název „Baráčníci" má svůj původ v založení spolku - obce ve Starém Kolíně - Čičovicích. Tato první obec, založená v roce 1873, si dala tento název podle jména hostince „Baráček", kde se konalo ustavující sezení a následná činnost obce. Od tohoto založení si pak další obce odvozovaly svoje názvy doplněné o název místa, ve kterém působily. Činnost se původně zaměřovala na podporo- vání vdov, sirotků a nejslabších sociálních vrstev. K této dobročinnosti se brzy přiřazovalo vlastenectví. Účelem spolku, respektive celého baráčnictva vůbec, je udržování staročeských zvyků a obyčejů, krojů, předmětů, prohlubování lásky k vlasti, národu a vzájemné úcty mezi lidmi.

Sídlo našeho spolku se nachází v Lesní ulici nad nemocnicí. Obecně se jí říká baráček, chaloupka či rychta, podle staročeské mluvy. Také jednotlivé funkce mají svá staročeská označení, jako např.: rychtář, místorychtář, pantatínek, panímaminka, berní, syndik, slídil účtů, švandymistr, šafář, konšelé. Oslovení členů baráčníků mezi sebou je tetička a soused. Protože zdejší kraj nemá český kroj, používáme baráčnický svéráz. Sousedé mají bílou košili s červenomodrou výšivkou a černé kalhoty, tetičky pak bílou halenku s červenomodrou výšivkou a černou sukni.


Něco málo o činnosti, kterou máme.


Každý rok začínáme společnou oslavou Silvestra a přivítáním Nového roku. V měsíci únoru pořádáme „Masopustní zábavu" - vstup povolen pouze v masce. V neděli - den před Velikonocemi proběhne „pomlázková zábava", kdy s úderem půlnoci sousedé vezmou pomlázky a každá přítomná tetička je vyšupaná. Dále 30. dubna je tradiční „slet čarodějnic" (soutěže a táborák pro děti). V květnu oslavujeme Den matek, červen patří dětem k jejich svátku a současně k ukončení školního roku. Červenec a srpen jsou měsíce, kdy děláme většinou nějaké opravy či úpravy na rychtě. V září opět pořádáme pro děti soutěže a táborák u příležitosti zahájení školního roku, pro dospělé potom „Václavskou zábavu". V prosinci se děti již těší na „Mikulášskou nadílku" - musí přednést básničku či zazpívat písničku.


Další činnosti, které pořádáme v průběhu roku:


* společné poznávací výlety do různých míst
* zájezdy na různé akce jiných baráčnických obcí
* návštěvy jubilantů s malým dárkem


Pravidelně každou středu se zde scházíme, baráčníci i nebaráčníci, společně s kapelou „Ruksak", která nám zde hraje, ale nejen zde i při našich různých akcích.

Je zde také možnost organizovat pro zájemce např. oslavy narozenin, svatby, grilování, školní srazy, přátelská posezení apod. Maximální kapacita je 45 míst. Termín je nutno předem domluvit.