Cestovní doklady

Publikováno: 1.1.2024 Autor: Křemenák Petr

Základní informace k životní situaci

Cestovní pas obsahující strojově čitelné údaje a nosič dat se vydá s územní platností do všech států světa a s dobou platnosti 5 let občanům mladším 15 let, nebo 10 let občanům starším 15 let.

Kdo je oprávněn v této věci jednat/podat žádost apod.

(1) Cestovní doklad lze vydat a změny nebo doplnění údajů v něm zapsaných lze provést na žádost, která splňuje náležitosti stanovené zákonem č.329/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen Zákon). Občanovi se vydá cestovní doklad, pokud k tomu jsou splněny podmínky stanovené tímto zákonem nebo mezinárodní smlouvou. Občanovi, který je držitelem platného cestovního pasu, lze vydat další cestovní pas jen v odůvodněných případech; odůvodněným případem se rozumí například vyřízení vízových záležitostí souvisejících s cestou do zahraničí, jestliže občan cestovní doklad naléhavě potřebuje k jiné cestě do zahraničí.

(2) Žádost o vydání cestovního dokladu, popřípadě o provedení změn v něm zapsaných údajů nebo o jejich doplnění může podat občan starší 15 let. Pokud je občan nezletilý, je součástí žádosti písemný souhlas zákonného zástupce, poručníka, opatrovníka, pěstouna, osoby, které je nezletilý občan svěřen do osobní péče, ředitele zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ředitele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc podepsaný jejich úředně ověřeným podpisem.

(3) Za občana mladšího 15 let podává žádost zákonný zástupce, poručník, opatrovník, pěstoun, osoba, které byl občan mladší 15 let svěřen do osobní péče, ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ředitel zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

(4) Jde-li o osvojení nezletilého občana do ciziny, podává žádost místo zákonného zástupce nebo dává místo zákonného zástupce souhlas podle odstavce 2 Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí.

(5) Je-li zákonným zástupcem podle odstavce 2 rodič, postačí souhlas jednoho z rodičů.

(6) Za občana staršího 15 let, kterému soud jmenoval opatrovníka z důvodu, že mu jeho zdravotní stav působí obtíže při hájení jeho práv, může podat žádost opatrovník, umožňuje-li to rozsah jeho působnosti. Za občana staršího 18 let, kterému brání duševní porucha samostatně právně jednat, může podat žádost člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem.

(7) Jde-li o cestovní doklad vydávaný k plnění pracovních úkolů v zahraničí podle mezinárodní smlouvy, může podat žádost za občana pověřený zástupce právnické osoby zřízené státem.

(8) Ověření podpisu podle odstavce 2 se nevyžaduje, jestliže osoby oprávněné dát souhlas se žádostí vyjádří svůj souhlas a žádost podepíší před orgánem příslušným k vydání cestovního dokladu, u matričního úřadu nebo v zahraničí u zastupitelského úřadu; v případě žádosti o vydání cestovního pasu vyjádří oprávněná osoba svůj souhlas podepsáním žádosti svým digitalizovaným podpisem. Digitalizovaným podpisem se rozumí vlastní rukou provedené písemné vyjádření vlastního jména, popřípadě jmen, a příjmení, popřípadě pouze příjmení, na podpisové zařízení.

(9) Nemůže-li v zahraničí podat žádost o vydání cestovního průkazu zákonný zástupce nebo jiná osoba k tomu oprávněná podle odstavce 3, popřípadě podle odstavce 6, vydá zastupitelský úřad cestovní průkaz občanovi z úřední moci. Zastupitelský úřad vydá občanovi cestovní průkaz z moci úřední rovněž v případech, kdy tak stanoví mezinárodní smlouva, nebo v případech uvedených v § 15 odst. 1 větě druhé Zákona (např. při ztrátě cestovních dokladů v zahraničí).

(10) Nelze-li k žádosti o vydání cestovního průkazu podané v zahraničí získat souhlas zákonného zástupce, poručníka, opatrovníka, pěstouna, osoby, které byl nezletilý občan svěřen do osobní péče, ředitele zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ředitele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc podle odstavce 2, vydá zastupitelský úřad cestovní průkaz bez tohoto souhlasu.

(11) V žádosti o vydání cestovního pasu může občan uvést telefonní číslo pro veřejnou mobilní telefonní síť nebo adresu elektronické pošty pro účely informace o možnosti převzetí cestovního pasu nebo diplomatického a služebního pasu.

Podmínky a postup řešení životní situace

Splněním všech požadovaných náležitostí.

Jakým způsobem zahájit řešení životní situace?

Podáním žádosti.

Ve které instituci životní situaci řešit?

Žádost o vydání cestovního pasu se podává:

U kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo u zastupitelského úřadu, s výjimkou konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem. Žádost o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě nelze podat u zastupitelského úřadu. U cestovních dokladů ve zkrácených lhůtách lze žádost podat také u MV ČR v Praze, Na Pankráci 72, Praha 4 (stanice metra C Pražského povstání).

Kde, s kým a kdy situaci řešit?

Městský úřad Rumburk, odbor civilně a dopravně správní a živnostenský úřad, Třída 9. května 1366/48, 408 01 Rumburk, 1. patro, kancelář B22, B24

Jiří Průdek, tel. 412 356 243, e-mail: jiri.prudek@rumburk.cz
Michaela Fojtová, DiS. tel. 412 356 242, e-mail: michaela.fojtova@rumburk.cz

Úřední hodiny:

Pondělí a středa: 8:00 – 12:00, 12.30 – 17.00
Pátek: 8:00 - 11:00

Jaké doklady je potřebné mít s sebou?

K vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji a cestovního pasu bez nosiče dat s biometrickými údaji a bez strojově čitelných údajů musí občan předložit:

  • doklady, jimiž se ověřuje správnost údajů zpracovaných v žádosti o vydání cestovního pasu např. platný občanský průkaz; občané, kterým se občanský průkaz nevydává, mohou použít např. rodný list, doklad o státním občanství,
  • při vydání prvního cestovního pasu je občan, který nemá trvalý pobyt na území České republiky, povinen prokázat státní občanství České republiky dokladem o státním občanství. U občanů, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky, se doklad o státním občanství vyžaduje, vzniknou-li důvodné pochybnosti o tomto údaji. Nemá-li žadatel o vydání prvního cestovního pasu v tomto případě doklad o státním občanství, ověří úřad, u kterého podává žádost o vydání prvního cestovního pasu, na jeho žádost státní občanství u úřadu příslušného k jeho vydání. Občan je povinen předložit úřadu, u kterého podává žádost o vydání prvního cestovního pasu, podklady pro ověření státního občanství,
  • platný i neplatný cestovní pas, který občan vlastní,
  • doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti pěstounem, osobou, které byl občan mladší 15 let svěřen do péče, nebo ředitelem zařízení pro výkon ústavní výchovy anebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které pečují o občana mladšího 15 let, tj. příslušné rozhodnutí soudu. Doklad prokazující oprávněnost k podání žádosti opatrovníkem za občana, jehož svéprávnost byla omezena, tj. příslušné rozhodnutí soudu. Doklad prokazující oprávněnost k podání žádosti za občana staršího 15 let členem domácnosti, tj. příslušné rozhodnutí soudu.

Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici?

Občan, který žádá o vydání cestovního pasu, nepodává žádost na úředním tiskopisu. Úředník pořídí digitalizovanou podobu a biometrické prvky občana a žádost vytiskne na prostředku výpočetní techniky.

Jaké jsou správní poplatky a jak je lze uhradit?

Správní poplatek za vydání cestovního pasu:

  • pro občany starší 15 let je správní poplatek stanoven ve výši 600 Kč,
  • pro občany mladší 15 let je správní poplatek stanoven ve výši 100 Kč.

Správní poplatek za vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů:

  • pro občany starší 15 let je správní poplatek stanoven ve výši 3.000 Kč.
  • pro občany mladší 15 let je správní poplatek stanoven ve výši 1.000 Kč.

Správní poplatek za vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě do 24 hodin pracovního dne, vydání pouze na pracovišti Ministerstva vnitra ČR, Na Pankráci 72, Praha 4 (stanice metra C Pražského povstání):

  • pro občany starší 15 let je správní poplatek stanoven ve výši 6.000 Kč.
  • pro občany mladší 15 let je správní poplatek stanoven ve výši 2.000 Kč.

Poznámka: Platba správního poplatku je v tomto případě rozdělena na 4.000 Kč při podání žádosti a 2.000 Kč při převzetí cestovního dokladu na MV ČR, respektive 1.500 Kč při podání žádosti a 500 Kč při převzetí cestovního dokladu na MV ČR.  

Správní poplatek za vydání cestovního pasu se hradí v hotovosti nebo platební kartou při podání žádosti.

Jaké jsou lhůty pro vyřízení?

Lhůty pro vydání cestovního pasu:

  • cestovní pas ve lhůtě 30 dnů,
  • cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů
  • cestovní pas ve zkrácené lhůtě do 24 hodin pracovního dne
  • cestovní pas ve lhůtě 120 dnů, je-li žádost podána na zastupitelském úřadu v zahraničí.

Podle kterého právního předpisu se postupuje?

Zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů

Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují?

Opravné prostředky jsou řešeny v souladu se zák. 500/2004 Sb. Správní řád, ve znění pozdějších předpisů.

Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností?

Fyzická osoba se dopustí přestupku na úseku cestovních dokladů tím, že:
a) poruší povinnost chránit cestovní doklad před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím,
b) neoprávněně provede zápis, změnu nebo opravu v cestovním dokladu,
c) při opuštění území České republiky neoprávněně překročí státní hranice bez platného cestovního dokladu,
d) neprodleně neohlásí poškození, zničení, ztrátu, odcizení nebo zneužití cestovního dokladu,
e) neodevzdá neplatný cestovní doklad nebo cestovní doklad, který je zaplněn záznamy,
f) neodevzdá cestovní doklad v případě ohlášení jeho ztráty nebo odcizení, pokud jej poté nalezne nebo získá zpět jiným způsobem,
g) úmyslně zničí, poškodí, odcizí nebo zneužije cestovní doklad,
h) požaduje nebo přijme cestovní doklad jako zástavu nebo odebere cestovní doklad při vstupu do objektu nebo na pozemek,
i) pořídí kopii cestovního dokladu a neprokáže souhlas občana, nebo
j) neoprávněně zpracovává údaje zpracované v nosiči dat s biometrickými údaji.
Za přestupek písm. a) až i) lze uložit pokutu do 10 000 Kč a za přestupek písm. j) pokutu do 1 000 000 Kč.

Za správnost popisu řešení životní situace odpovídá:

Odbor civilně a dopravně správní a obecní živnostenský úřad

Popis je zpracován podle právního stavu ke dni: 01.01.2024