Reakce na tiskovou zprávu Ústeckého kraje k situaci v Lužické nemocnici

Publikováno: 10.7.2019 Autor: Jakouběová Petra

Dnes vydal Ústecký kraj tiskovou zprávu „Vyjádření Ústeckého kraje k nátlaku vládních představitelů a samosprávy v oblasti Šluknovska k převzetí Lužické nemocnice bez dokončeného auditu“, ve které uvádí mimo jiné:

Zastupitelstvo města Rumburk bohužel svým včerejším rozhodnutím o neúhradě ztráty své nemocnice situaci ještě více zkomplikovalo....

Zastupitelé museli takto rozhodnout, jelikož jediný termín, který byl na papíře se odkazoval na možné převzetí na konci roku 2019 a k financování nejsou prostředky déle než do září 2019. I prohlášení hejtmana a jeho náměstka prezentované na zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje dne 24.6.2019 doporučovalo jako nejschůdnější cestu insolvenci. Toto bylo uvedeno i v médiích, například Idnes.cz:

Podle Bubeníčka lékaři, sestry ani další personál nemají k odchodu důvod. „Vyhlášení insolvence v tuto chvíli znamená, že se situace začne řešit. Není to krok do nejistoty. Insolvence neznamená, že se nemocnice ruší nebo zavírá, ale zjednoduší se jednání a zaměstnanci nemocnice vědí, že kraj nyní jen hledá formu, jak péči zajistit,“ dodal hejtman.

Zdroj: https://www.idnes.cz/…/nemocnice-rumburk-insolvence-dluhy-m…

Nebo v internetovém serveru euro.cz

O Lužické nemocnici debatovali krajští zastupitelé více než hodinu. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) řekl, že kraj má zájem pomoci. „Pokud bychom to nyní převzali, je to velký závazek. Nejjednodušší je v tuto chvíli insolvence, pak jsme schopni jednat se správcem, pronajmout si zařízení a ve zdravotní péči pokračovat. Pokud město není schopno to řešit, pojďme to řešit se správcem,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/luzicke-nemocnici-v-rumburku-hrozi-…/

Nyní jsou zastupitelé města viněni ze zhoršení situace, přestože toto řešení bylo doporučeno jako nejschůdnější.